ПРОБІОТИКИ: НЕОБХІДНІСТЬ ЧИ МОДА?

Життя сучасної людини сповнене подіями, деякі з них впливають на стан здоров’я. Так, важливо знати про те, що людина та середовище, що її оточує, складають загалом єдину систему, що знаходиться у стані рівноваги до існуючих мікро- та макроорганізмів. Мікрофлора, що є у кишківнику, грає головну роль у багатьох процесах метаболізму, а в цілому впливає на життя людини, на її спроможність якісно працювати, бути активною. 

Як не дивно, пробіотики з’явилися не вчора, і навіть не позавчора: вперше про них згадує у своїх роботах відомий лікар І. І. Мечников.

 Довідка: Ілля Ілліч Мечников – видатний патолог, вчений із світовим ім’ям. Він вважається одним із засновників таких напрямків, як порівняльна патологія, еволюційна ембріологія, імунологія, мікробіологія. Вчений народився у 1845 році у Харківській губернії, а помер у Парижі у 1916 році. Лауреат Нобелівської премії, отримав її у 1908 році за спільну з Паулем Ерліхом (Німеччина) роботу про імунітет.  

 

ПРОБІОТИКИ – ПРЕПАРАТИ ДЛЯ КИШКІВНИКА

 Що таке пробіотики? Найпростіша відповідь така: це бактерії, що створюють сприятливі умови у кишківнику людини. Найчастіше пробіотики – це представники корисної мікрофлори:

 • Лактобактерії (наприклад, Lactobacillus bulgaricus або Lactobacillus casei, а ще Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus та ін.).
 • Біфідобактерії (наприклад, Bifidobacterium breve або Bifidobacterium bifidum та ін.).
 • Молочнокислі коки (наприклад, Streptococcus thermophilus або Lactococcus lactis) [2,3,4].

 

Але спектр діяльності пробіотиків набагато ширший:

 • Вони розщеплюють токсини, запобігаючи різкому погіршенню стану здоров’я людини.
 • Приймають активну участь у процесі травлення.
 • Роблять корисну роботу, не даючи всмоктуватися шкідливим речовинам у кров [2,5].

 

Пробіотики – препарати, що приймають участь у відновленні мікрофлори кишківника. Їх використовують не лише тоді, коли організм відчув на собі побічні ефекти від лікування антибіотиками, але й при лікувальних дієтичних раціонах, зміні місця проживання [2].

 

ЩО ТАКЕ ПРЕБІОТИКИ

Пребіотики – це препарати або біологічно активні добавки немікробного походження, які не перетравлюються в кишківнику, є поживним середовищем  для бактерій, стимулюють  ріст власної (індигенної) мікрофлори кишківника.

Вони проходять по верхніх відділах кишківника, не розщеплюючись там, і лише у нижніх відділах починають «працювати». Пребіотики стають у нагоді, коли потрібно:

 • Налагодити випорожнення кишківника (закрепи).
 • Нормалізувати роботу ШКТ (метеоризм, здуття тощо).
 • Забезпечити правильне функціонування шлунку та кишківника.
 • Підтримати організм після перенесеної хвороби [3].

Коли мова йде про відновлення організму людини після антибіотикотерапії або після перенесених захворювань, використання пробіотиків стає доречним у багатьох ситуаціях. Призначення препаратів або БАДів дозволить пришвидшити процес лікування, але треба розуміти, що приймати їх краще за схемою, а не хаотично.

Важливо знати: пробіотики і пребіотики найкраще  «працюють» у парі, що забезпечує кращі результати,ніж окреме застосування.. Такі препарати називають синбіотиками [3].

 

Функції мікрофлори

 Навіть діти знають, що мікрофлора кишківника має неабиякий вплив на здоров’я організму. Так, серед її загальних функцій:

 • Захисна.
 • Метаболічна.
 • Синтез вітамінів.
 • Імунологічна.

Мікрофлора кишечнику (мікробіота) – це колонії мікроороганізмів. Їх налічується багато – більше сотні, і в першу чергу це бактерії. Коли мікробіота працює, це помітно, бо людина не відчуває дискомфорту у кишківнику – немає діареї або закрепу, проявів метеоризму та інших (нудота, тощо). Мікрофлора повинна знаходитися у рівновазі з усім організмом людини, вона також має всі можливості для самовідновлення. Якщо зовні на організм «нападають» ліки або неякісна їжа, потрібно допомагати йому – і тут у нагоді стають препарати (пробіотики, пребіотики, синбіотики). 

Отже, висновки такі: пробіотики і пребіотики – корисні помічники організму з  доволі прогнозованим впливом на кишково-шлунковий тракт. Синбіотики рекомендовані до вживання дорослим та дітям від народження у поєднанні з основною терапією у якості підтримки організму [3, 5].

 

Джерела:

 1. Probiotics - From Metchnikoff to bioactives, T. Vasiljevic, 2008.
 2. The Role of Probiotic Cultures in the Control of Gastrointestinal Health, Rial D. Rolfe, 2000
 3. Пробиотики и пребиотики» Всемирная Гастроэнтерологическая организация (WGO), Francisco Guarner, 2008
 4. Probiotics, prebiotics, and synbiotics—approaching a definition, Jürgen Schrezenmeir, 2001.
 5. The role of the gut microbiota in nutrition and health, Harry J. Flint, Nature reviews, Gastroenterology & Hepatology, 2012.

Читайте також:

Lactiale

Що таке пробіотики

ПСИХОБІОТИКИ ПРОТИ ДЕПРЕСІЇ. ЯК МІКРОБІОМ ВПЛИВАЄ НА ПОВЕДІНКУ?
Кожен четвертий мешканець планети в якийсь момент свого життя зазнає психічних чи неврологічних розладів. Проблеми з нервами рано чи пізно можуть відбитися і на фізичному здоров'ї.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПРОБІОТИКИ ТА СЕЧОВИДІЛЬНА СИСТЕМА В ХОЛОДИ
В холодну пору року зростає ризик підхопити не лише застуду чи вірусне захворювання, а й отримати проблему з сечовидільною системою. Цистит, уретрит, пієлонефрит – часті супутники осінніх та зимових місяців.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЯК ДОВГО МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ ПРОБІОТИКИ?
Пробіотики – це мікроорганізми, які при застосуванні людиною в достатній кількості можуть чинити корисний вплив на організм.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ. КОЛИ ТРЕБА ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ З ПРОФІЛАКТИЧНОЮ МЕТОЮ?
Які основні принципи щодо профілактичного прийому пробіотиків? Як обрати, який саме потрібен, скільки часу його приймати?
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПСИХОБІОТИКИ – НОВИЙ ВИД ПРОБІОТИКІВ
Термін «пробіотик» з’явився вперше у 1954 році (запропонував F. Vergio) і відтоді вже багато десятиріч вчені вивчають властивості мікроорганізмів та відкривають все нові й нові аспекти їх взаємодії з організмом людини.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

БІЛЬШЕ – КРАЩЕ? ЯКА КІЛЬКІСТЬ КОРИСНИХ БАКТЕРІЙ ПОВИННА БУТИ В ПРОБІОТИКУ?
Пробіотиками називають такі бактерії, що можуть мати позитивний вплив на організм людини при їхньому використанні. Проте, для того, щоб бактерії зберегли здатність чинити корисний вплив, слід дотримуватись кількох умов.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЯК ОБРАТИ ПРОБІОТИК – МОНОКОМПОНЕНТНИЙ АБО МУЛЬТИШТАМНИЙ?
Пробіотики – це живі мікроорганізми, які приносять користь для здоров’я господаря при введенні їх у достатній кількості (біфідобактерії, лактобактерії, ентерококи).
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЯК ЗМІНЮВАЛИСЬ ВИМОГИ ДО ПРОБІОТИЧНИХ ПРЕПАРАТІВ ПРОТЯГОМ ОСТАННІХ ДЕСЯТИЛІТЬ
Значення пробіотичних препаратів для здоров’я людини відомо протягом тисячоліть. Це стосується насамперед знань про користь кисломолочних продуктів та їх використання для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, легень.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

РОЛЬ ПРОБІОТИКІВ У ЛІКУВАННІ ІНФЕКЦІЙ СЕЧОВИДІЛЬНИХ ШЛЯХІВ
Цистит – запалення слизової оболонки сечового міхура – досить поширена патологія, яка посідає перше місце в структурі захворювань сечовидільної системи та особливо часто зустрічається у дівчат та жінок (у чоловіків – в п’ятдесят разів рідше).
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЯК ВИЗНАЧИТИ ЕФЕКТИВНІСТЬ ПРОБІОТИКА
Пробіотики – мікроорганізми, які можуть чинити позитивний вплив на макроорганізм людини, в першу чергу нас цікавить стан травної системи. Про що йде мова, коли говоримо про ефективність пробіотиків?
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

РІЗНИЦЯ МІЖ ПРЕБІОТИКІАМИ ТА ПРОБІОТИКАМИ
Популярність застосування антибіотиків при різних захворюваннях серед всіх груп населення та їх безконтрольне вживання викликало появу багатьох форм мікроорганізмів, які мають негативний вплив на організм.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПРОБІОТИКИ – ЯКІ ВОНИ БУВАЮТЬ
Пробіотики за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я – це живі  корисні для організму людини мікроорганізми, які можуть мати позитивний вплив на організм господаря, потрапляючи до нього.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПРОБІОТИКИ: ЩО ЦЕ ТА НАВІЩО ВОНИ?
Пробіотики або ж еубіотики – це живі мікроорганізми, що прямо впливають на здоров’я людини, мають на меті забезпечити сприятливі умови у шлунково-кишковому тракті. Найчастіше до складу пробіотиків входять такі корисні – «дружні»
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПРОБІОТИКИ ТА ГОСТРІ РЕСПІРАТОРНІ ЗАХВОРЮВАННЯ (ГРЗ)
Надзвичайно важливим механізмом дії пробіотиків є участь в активації захисних місцевих і загальних імунних реакцій, а також формування імунологічної толерантності організму людини.
Більше