ПРОБІОТИКИ ТА ГОСТРІ РЕСПІРАТОРНІ ЗАХВОРЮВАННЯ (ГРЗ)

Традиційно з настанням перших холодів спостерігається зростання поширеності гострих респіраторних захворювань (ГРЗ). Вони докучають всім: дорослим і дітям, людям, які працюють і пенсіонерам. Кожен пацієнт хоче прийняти чарівну таблетку, яка допомогла б позбутися від неприємних симптомів і скоріше видужати; кожен лікар прагне призначити найбільш ефективне і безпечне лікування, рекомендуючи прийом різних медикаментів (антигістамінних засобів, деконгестантів, нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), антибіотиків, пробіотиків) [1].
Гострі респіраторні захворювання є непростим випробуванням для новонароджених і грудних дітей: вузькість носових ходів, рясне лімфо і кровопостачання слизової оболонки навіть при незначному запаленні призводить до ускладнення носового дихання, набряк слизової оболонки дихальних шляхів викликає виражене звуження просвіту бронхів, а знижена легкість легеневої тканини і фізіологічне недорозвинення альвеол сприяють швидкому поширенню патологічного процесу і погіршення стану дитини [2].

  • ДОВЕДЕНО, ЩО ДІТИ, ЩО ЗНАХОДЯТЬСЯ НА ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ, РІДШЕ СТРАЖДАЮТЬ НА ІНФЕКЦІЙНІ ТА АТОПІЧНИЙ ЗАХВОРЮВАННЯМИ, НІЖ НЕМОВЛЯТА, ЯКІ ОТРИМУЮТЬ ШТУЧНІ СУМІШІ. ДАНИЙ ЕФЕКТ ПОВ'ЯЗУЮТЬ З НАЯВНІСТЮ В ГРУДНОМУ МОЛОЦІ ПРОБІОТИЧНИХ БАКТЕРІЙ, СЕРЕД ЯКИХ В НОРМІ ДОМІНУЮТЬ БІФІДОБАКТЕРІЇ [2].

Деякі вчені вважають, що запобігти інфекційному ураження дихальної системи у дітей раннього віку можна за допомогою пробіотіоков [2].
Результати досліджень, проведеного S. King і співавт. (2014 року), переконливо описують переваги застосування пробіотиків в лікуванні ГРЗ. Виявляється, прийом пробіотиків зменшує кількість днів непрацездатності [1].

  • Пацієнти, які отримували пробіотики, перенесли меншу кількість епізодів ГРЗ [1].Крім того, пробіотики зменшували тривалість епізоду гострої інфекції верхніх дихальних шляхів, знижували ймовірність призначення антибактеріальних препаратів при лікуванні ГРЗ, зменшували кількість пропусків занять через хворобу [1].

Експерти відзначили, що навіть мінімальне зменшення поширеності ГРЗ (5-10%) має велике клінічне та економічне значення для суспільства. На думку М. Ozen, пробіотики мають добрий профіль безпеки: ні в одному дослідженні не були зафіксовані серйозні побічні ефекти, асоційовані із застосуванням даних засобів [1].
Призначення антибіотиків при гострих респіраторних захворюваннях є актуальним питанням в сучасній медицині зважаючи на ризик розвитку побічних реакцій, антибактеріальної резистентності, а також високу вартість препаратів цієї групи. Один із способів зниження частоти використання антибіотиків - відстрочене призначення при відсутності позитивної динаміки захворювання [3].

  • Дослідники вважають найбільш ефективним 3-місячний профілактичний курс пробіотиків і допускають доцільність одночасного прийому пробіотиків з вітамінами і мінералами [1].

Надзвичайно важливим механізмом дії пробіотиків є участь в активації захисних місцевих і загальних імунних реакцій, а також формування імунологічної толерантності організму людини. Однак для використання в якості імуномодуляторів можуть бути рекомендовані лише ті пробіотики, які включають штами з експериментально і клінічно доведеною імунотропну активність [4].

 

Джерела:

  1. Симптоматическая терапия острых респираторных заболеваний: осмысливая доказательства, медична газета «Здоров’я України» № 22 (371), листопад 2015 p.
  2. Коррекция дисбиотических нарушений у детей: новые возможности пробиотической терапии, Огляд, медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 8 (381), квітень 2016 р.
  3. Лечение острых инфекций верхних дыхательных путей, Елена Молчанова, медична газета «Здоров’я України» тематичний номер, Вересень 2013 р.
  4. Иммунотропные свойства пробиотиков, С.В. Зайков, медична газета «Здоров’я України», тематичний номер, Листопад 2013 р.

 

Читайте також:

Lactiale

Що таке пробіотики

ПРОБІОТИКИ МОЖУТЬ СПРИЯТИ ЗРОЩЕННЮ КІСТОК ПІСЛЯ ПЕРЕЛОМІВ
Коротколанцюгові жирні кислоти, які виробляють пробіотики, можуть сприяти зрощенню кісток після переломів. Вони також впливають на щільність та утворення нової кісткової маси.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЙОГУРТОВІ ЗАКВАСКИ ТА ПРОБІОТИКИ: ЯК ЇХ ОБРАТИ?
Йогуртова закваска – це ретельно збалансована суміш бактерій, які споживають лактозу. Завдяки своїй здатності позитивно впливати на стан здоров'я людини, ці бактерії, які ще називають пробіотиками, можуть забезпечувати йогурт і різними оздоровчими функціями.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЯК ПРИГОТУВАТИ КОРИСНИЙ ПРОБІОТИЧНИЙ ПРОДУКТ ВДОМА
Пробіотики можна знайти як в спеціальних дієтичних добавках, так і в продуктах, приготованих шляхом бактеріального бродіння – ферментації. До продуктів, багатих пробіотиками, зокрема, відносяться йогурт, твердий сир, кефір, традиційні пахта, комбуча, кімчі, квашена капуста тощо.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

LACTOBACILLUS ACIDOPHILUS – ПОШИРЕНИЙ ПРОБІОТИК ДЛЯ ДІЄТИЧНОГО ХАРЧУВАННЯ
Lactobacillus acidophilus – грампозитивні, молочнокислі бактерії, що не утворюють спор. Вони виробляють молочну кислоту, розщеплюючи молочний цукор – лактозу. Можуть залишатися в шлунку людини в достатній кількості протягом усього життя.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ШТАМ LACTOCOCCUS LACTIS SUBSP. LACTIS BIOVAR DIACETYLACTIS: КОРИСНА ФЕРМЕНТАЦІЯ З МАСЛЯНИСТИМ ПРИСМАКОМ
Ферментація – це традиційний підхід, котрий століттями використовувався для збереження харчових продуктів. Він не лише підвищує їх безпеку, але й надає харчам унікальних лікувальних та смакових властивостей.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЩО ТАКЕ ПРОБІОТИКИ?
Не усі мікроорганізми є шкідливими. Серед бактерій є багато таких, які здатні принести чимало користі для організму. Такі корисні живі мікроорганізми називаються пробіотиками.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

8 ПЕРЕВАГ ПРОБІОТИКІВ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я
Пробіотики – це живі мікроорганізми, які можна вживати у вигляді ферментованих продуктів або добавок. Пробіотики сприяють підтримці здорового балансу кишкових бактерій і мають широкий спектр переваг для здоров'я.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЧИ МОЖНА ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ ЩОДНЯ?
У людей, обізнаних щодо користі пробіотиків для здоров’я, часто виникає питання, чи можна приймати пробіотики щодня. І хоча з цього правила може бути декілька винятків, в цілому відповідь є ствердною.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЯКІ ПРОБІОТИЧНІ ОРГАНІЗМИ НАЙБІЛЬШ КОРИСНІ ТА ВІДОМІ?
У нашому тілі мешкають трильйони бактерій, які належать до більш як 500 видів. При цьому конкретний набір цих мікроорганізмів у кожної людини унікальний як відбиток пальця.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПРЕБІОТИКИ ТА ПРОБІОТИКИ: НАВІЩО ВАШОМУ КИШЕЧНИКУ ПОТРІБНІ І ТІ, І ІНШІ?
В наші дні навколо кишкового мікробіому, його складу, стану та впливу на здоров'я кишечника та організму в цілому точиться багато дискусій. Наразі на ринку існує багато різних продуктів, які, як вважається, здатні впливати на стан мікрофлори кишечника, покращуючи її.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ІСТОРІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОБІОТИКІВ
Людство здавна використовувало певні продукти для покращення травлення. Про використання ферментованих та кисломолочних продуктів відомо ще з єгипетських ієрогліфів.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПСИХОБІОТИКИ ПРОТИ ДЕПРЕСІЇ. ЯК МІКРОБІОМ ВПЛИВАЄ НА ПОВЕДІНКУ?
Кожен четвертий мешканець планети в якийсь момент свого життя зазнає психічних чи неврологічних розладів. Проблеми з нервами рано чи пізно можуть відбитися і на фізичному здоров'ї.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПРОБІОТИКИ ТА СЕЧОВИДІЛЬНА СИСТЕМА В ХОЛОДИ
В холодну пору року зростає ризик підхопити не лише застуду чи вірусне захворювання, а й отримати проблему з сечовидільною системою. Цистит, уретрит, пієлонефрит – часті супутники осінніх та зимових місяців.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЯК ДОВГО МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ ПРОБІОТИКИ?
Пробіотики – це мікроорганізми, які при застосуванні людиною в достатній кількості можуть чинити корисний вплив на організм.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПРОБІОТИКИ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ. КОЛИ ТРЕБА ПРИЙМАТИ ПРОБІОТИКИ З ПРОФІЛАКТИЧНОЮ МЕТОЮ?
Які основні принципи щодо профілактичного прийому пробіотиків? Як обрати, який саме потрібен, скільки часу його приймати?
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПСИХОБІОТИКИ – НОВИЙ ВИД ПРОБІОТИКІВ
Термін «пробіотик» з’явився вперше у 1954 році (запропонував F. Vergio) і відтоді вже багато десятиріч вчені вивчають властивості мікроорганізмів та відкривають все нові й нові аспекти їх взаємодії з організмом людини.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

БІЛЬШЕ – КРАЩЕ? ЯКА КІЛЬКІСТЬ КОРИСНИХ БАКТЕРІЙ ПОВИННА БУТИ В ПРОБІОТИКУ?
Пробіотиками називають такі бактерії, що можуть мати позитивний вплив на організм людини при їхньому використанні. Проте, для того, щоб бактерії зберегли здатність чинити корисний вплив, слід дотримуватись кількох умов.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЯК ОБРАТИ ПРОБІОТИК – МОНОКОМПОНЕНТНИЙ АБО МУЛЬТИШТАМНИЙ?
Пробіотики – це живі мікроорганізми, які приносять користь для здоров’я господаря при введенні їх у достатній кількості (біфідобактерії, лактобактерії, ентерококи).
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЯК ЗМІНЮВАЛИСЬ ВИМОГИ ДО ПРОБІОТИЧНИХ ПРЕПАРАТІВ ПРОТЯГОМ ОСТАННІХ ДЕСЯТИЛІТЬ
Значення пробіотичних препаратів для здоров’я людини відомо протягом тисячоліть. Це стосується насамперед знань про користь кисломолочних продуктів та їх використання для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, легень.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

РОЛЬ ПРОБІОТИКІВ У ЛІКУВАННІ ІНФЕКЦІЙ СЕЧОВИДІЛЬНИХ ШЛЯХІВ
Цистит – запалення слизової оболонки сечового міхура – досить поширена патологія, яка посідає перше місце в структурі захворювань сечовидільної системи та особливо часто зустрічається у дівчат та жінок (у чоловіків – в п’ятдесят разів рідше).
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ЯК ВИЗНАЧИТИ ЕФЕКТИВНІСТЬ ПРОБІОТИКА
Пробіотики – мікроорганізми, які можуть чинити позитивний вплив на макроорганізм людини, в першу чергу нас цікавить стан травної системи. Про що йде мова, коли говоримо про ефективність пробіотиків?
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

РІЗНИЦЯ МІЖ ПРЕБІОТИКІАМИ ТА ПРОБІОТИКАМИ
Популярність застосування антибіотиків при різних захворюваннях серед всіх груп населення та їх безконтрольне вживання викликало появу багатьох форм мікроорганізмів, які мають негативний вплив на організм.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПРОБІОТИКИ – ЯКІ ВОНИ БУВАЮТЬ
Пробіотики за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я – це живі  корисні для організму людини мікроорганізми, які можуть мати позитивний вплив на організм господаря, потрапляючи до нього.
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПРОБІОТИКИ: ЩО ЦЕ ТА НАВІЩО ВОНИ?
Пробіотики або ж еубіотики – це живі мікроорганізми, що прямо впливають на здоров’я людини, мають на меті забезпечити сприятливі умови у шлунково-кишковому тракті. Найчастіше до складу пробіотиків входять такі корисні – «дружні»
Більше
Lactiale

Що таке пробіотики

ПРОБІОТИКИ: НЕОБХІДНІСТЬ ЧИ МОДА?
Пробіотики і пребіотики – корисні помічники організму з доволі прогнозованим впливом на кишково-шлунковий тракт. Синбіотики рекомендовані до вживання дорослим та дітям від народження у поєднанні з основною терапією у якості підтримки організму.
Більше