ЯК ВИЗНАЧИТИ ЕФЕКТИВНІСТЬ ПРОБІОТИКА
Пробіотики – мікроорганізми, які можуть чинити позитивний вплив на макроорганізм людини, в першу чергу нас цікавить стан травної системи.
Останні рекомендації щодо застосування пробіотиків «Глобальні практичні рекомендації всесвітньої гастроентерологічної асоціації-2017» містять інформацію щодо конкретних пробіотичних препаратів, штамів мікроорганізмів, показів до їхнього призначення, дозування та схеми прийому, а також доказову базу щодо їх застосування.
Пробіотичний комплекс може містити пробіотики та пребіотики, тоді це синбіотичний препарат. Може містити кілька штамів різних бактерій. Звичайно, що пробіотичні комплекси є різні, і залежно від того, штами якого мікроорганізму вони містять, можуть мати різне застосування, можуть бути також як пробіотики для дорослих, так і пробіотики для дітей.
Про що йде мова, коли говоримо про ефективність пробіотиків?
Власне, мікроорганізм має відповідати конкретним критеріям, а саме:
- Повна ідентифікація мікроорганізму – рід, вид, штам
- Відсутні патогенні ефекти або токсичність, без генів резистентності до антибіотиків
- Життєздатний та стабільний в травному тракті, стійкий до дії травних ферментів
- Здатний прикріпитись до слизової кишечника та зберігати свої властивості (хоча б нетривалий час)
- Стабільний під час виготовлення пробіотичного препарату, транспортування та зберігання, містити достатню кількість життєздатних клітин
- Мати доведену клінічну ефективність.
І найважливіше, чинити лікувальний ефект на організм людини, тобто сприяти зменшенню та усуненню симптомів дисбактеріозу, сприяючи відновленню та функціонуванню власної корисної мікрофлори. Адже важливо, щоб позитивний ефект зберігався і після припинення вживання пробіотичного комплексу. Для цього слід обирати відповідний препарат та дотримуватись рекомендацій лікаря щодо способу та тривалості його прийому. Звичайно, важливим є й режим та склад харчування: достатня кількість овочів та фруктів, які є джерелом клітковини (природні пребіотики).
На що звертаємо увагу?
Звичайно, це залежить від мети призначення, чи це пробіотик для дорослих, а чи пробіотик для дітей.
Можливі позитивні ефекти, які оцінюємо: зменшення та усунення таких проявів дисбактеріозу, як підвищення газоутворення та здуття живота, проноси або закрепи, зригування й печія, болі в животі, набір маси тіла, апетит, покращення поведінки дитини (оскільки вона себе краще почуває, її не турбують неприємні відчуття в животику), покращення сну.
Пробіотик для дітей
Для нормалізації мікрофлори дітей більше підходять біфідобактерії та лактобактерії.
Крім того, існують різні форми випуску пробіотичних комплексів. Для дітей оптимальними будуть краплі, після року – сиропи, суспензії, з 5-6-річного віку можуть бути у вигляді капсул, таблеток або желе.
Пробіотик для дорослих, в залежності від причини призначення пробіотичного комплексу (профілактиа або лікування конкретних станів) може містити Escherichia coli, Bacillus subtilis, Saccharomyces boulardii, Enterococci faecium, Е. salivarius. Наприлад, сахароміцети доречні в подорожах для профілактики так званої «діареї мандрівників». При діареях найбільш ефективними вважають біфідобактерії та ентерококи, а для підтримуючого лікування при хронічному гастриті рекомендують спороутворюючі бактерії.
Обираючи пробіотичний комплекс, обов’язово порадьтесь із спеціалістом та враховуйте мету його призначення (лікування чи профілактика) і форму випуск, зручну в конкретному випадку.
Література:
- Машарова А.А., Данилевсая Н.Н. Современные критерии выбора эффективной пробиотикотерапии.
- Вялов С. С. Пробиотики при состояниях, сопровождающихся диареей // Доктор.Ру. Гастроэнтерология. 2016. № 1 (118). С. 47–53.